Szarlotka Królewskie Góry


Nasza rodzina kocha szarlotki! Przerobiliśmy je już w wielu konfiguracjach: szarlotka tradycyjna, szarlotka francuskaszarlotka z pigwą, szarlotka sypana, szarlotka tatrzańska, szarlotka z płatkami kukurydzianymi, a nawet szarlotka warstwowa. Cały czas szukam inspiracji i tak trafiłam na tę. Spodobało mi się dodanie serka waniliowego i jabłek w połówkach. Ciasto jest bardzo delikatne - niemal rozpływa się w ustach, warstwa jabłek w całości też jest świetna. Z czystym sercem polecam! Mój mąż, gdy ją zobaczył to zapytał: co to jest? Odpowiedziałam: Szarlotka "Królewskie góry". Mąż na to: mnie to raczej wygląda na biusty...Hmmm :). No cóż :). Jak to mówią: głodnemu chleb na myśli.

Dla kogo:
 • dla szarlotkomaniaków
 • dla lubiących ciasta z owocami
 • dla kochających wilgotne ciasta
Składniki na ciasto:
 • 180g serka waniliowego
 • 200g masła (kostka)
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
 • łyżka cukru pudru
 • żółtko
 • 350g mąki pszennej
 • ok. 8 jabłek szara reneta
 • cynamon do oprószenia jabłek
Składniki na polewę:
Wykonanie tradycyjne:
Ciasto:
W dużej misce mieszamy:  mąkę z proszkiem do pieczenia, masło i cukier. Zagniatamy. Dodajemy serek i żółtko i ponownie zagniatamy. Staramy się to zrobić szybko (można to zrobić dobrym mikserem, żeby jak najkrócej ogrzewać ciasto dłońmi). Ciasto dzielimy na 2 części. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Jabłka myjemy i obieramy. Kroimy na pół i wydrążamy środek (gniazdo nasienne). Schłodzone ciasto wyciągamy z lodówki i jedną część wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Można urywać po kawałku i wypełniać blaszkę. Na warstwę ciasta wykładamy połówki jabłek "brzuszkami" do góry. Oprószamy je cynamonem i na jabłka wykładamy drugą część ciasta. Polecam wałkować ciasto przez folię spożywczą, gdyż jest bardzo delikatne. Ciasto pieczemy przez ok. 50 minut w temp. 180 stopni.  

Polewa:
Składniki na polewę mieszamy ze sobą, do połączenia składników.  Po wyjęciu ciasta z piekarnika czekamy ok. 10 minut i jeszcze ciepłe ciasto polewamy. 


Wykonanie w Thermomixie:
Ciasto:
Do naczynia miksującego wkładamy: mąkę z proszkiem do pieczenia, masło i cukier. Miksujemy 30s. obr.4. Dodajemy serek i żółtko i znów miksujemy 30s. obr. 4. Ciasto dzielimy na 2 części. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Jabłka myjemy i obieramy. Kroimy na pół i wydrążamy środek (gniazdo nasienne). Schłodzone ciasto wyciągamy z lodówki i jedną część wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Można urywać po kawałku i wypełniać blaszkę. Na warstwę ciasta wykładamy połówki jabłek "brzuszkami" do góry. Oprószamy je cynamonem i na jabłka wykładamy drugą część ciasta. Polecam wałkować ciasto przez folię spożywczą, gdyż jest bardzo delikatne. Ciasto pieczemy przez ok. 50 minut w temp. 180 stopni.

Polewa:
Składniki na polewę mieszamy ze sobą, do połączenia składników.  Po wyjęciu ciasta z piekarnika czekamy ok. 10 minut i jeszcze ciepłe ciasto polewamy. 


 Przepis znalazłam na www.przepisownia.pl i lekko zmieniłam.

0 komentarze:

INSTAGRAM