Lody czekoladowe


Lody czekoladowe - moje ulubione. Musiałam je w końcu zrobić sama, gdyż często w lodziarniach mi nie smakują. Kupione w sklepie mają smak sztuczności, a w lodziarni smak budyniu czekoladowego. Udało się, ale dopiero za drugim podejściem, bo przy pierwszym zmarnowałam porcję dodając do niej stewię. Chciałam, żeby było zdrowo, a wyszło paskudnie. Stewia zupełnie zepsuła smak. Jak macie więcej doświadczenia ze zdrowymi słodzidłami to myślę, że możecie użyć erytrytolu lub ksylitolu. Ja już wolałam nie ryzykować.
 
Dla kogo:
  • dla czekoladoholików
  • dla lubiących domowe desery
  • dla szukających ochłody
Składniki:
  • 100g gorzkiej czekolady
  • 50g kakao
  • 400g mleka
  • 200g śmietany 30 lub 36%
  • 100g cukru
  • 4 żółtka
Wykonanie z maszyną: Do rondelka włożyć czekoladę połamaną na kawałki. Dodać do niej resztę składników. Podgrzać, ale nie gotować, na tyle by czekolada się rozpuściła i masa stała się jednolita. Przelać masę do miski/pojemnika i wystudzić, a następnie włożyć ją do lodówki do schłodzenia na ok. 30 minut (może być krócej). Włączyć maszynę, przelać do niej masę i mieszać ok. 10-15 minut. Należy kontrolować konsystencję by nam odpowiadała. Polecam podawać od razu po przygotowaniu. Masę można zamrozić.
Wykonanie bez maszyny: 
Do rondelka włożyć czekoladę połamaną na kawałki. Dodać do niej resztę składników. Podgrzać, ale nie gotować, na tyle by czekolada się rozpuściła i masa stała się jednolita. Przelać masę do miski/pojemnika i wystudzić. Następnie włożyć go do zamrażarki. Polecam mieszać masę co ok. 30-60 minut by równomiernie się zamrażała i nie rozwarstwiła, ale nie jest to konieczne. Czas mrożenia będzie się różnił w zależności od zamrażarki jaką posiadamy. Będzie się wahał od 2-8 godzin. Gdyby masa się rozwarstwiła po wyciągnięciu możemy pomóc sobie i zmiksować ją w kruszarce do lodu lub w dobrym blenderze. Wcześniej należy masę lekko ogrzać i podzielić na części. Podawać od razu po przygotowaniu.
Wykonanie w Thermomixie:
Do naczynia miksującego włożyć czekoladę połamaną na kawałki i rozdrobnić ją 5s/obr.8. Do czekolady dodać resztę składników i gotować 8 min./90 stopni/obr.2. Masę przelać do płaskiego pojemnika, całkowicie ostudzić i włożyć do zamrażalnika na ok. 10 godzin. 
Zamrożoną masę włożyć do chwilę do lodówki, a następnie pokroić na kawałki. Włożyć połowę masy do naczynia miksującego i zmiksować 20s. obr.4. Wyciągnąć z naczynia i zmiksować tak samo drugą część masy. Od razu podawać.


0 komentarze:

INSTAGRAM