Jak obrać migdały? - czyli domowe migdały blanszowane


Każde święta, gdy byłam dzieckiem kojarzą mi się z dwiema czynnościami: z obieraniem migdałów i z usuwaniem szypułek z rodzynek przed pieczeniem ciasta. Przed uroczystościami czy świętami to było moje zadanie. Mama namaczała rodzynki i migdały w miseczkach, a ja wyszukiwałam ogonków i je obierałam. Miłe wspomnienia. Ostatnio potrzebowałam obrać 300g migdałów. Popatrzyłam na leżącą przede mną miskę i przypomniałam sobie, że już niejeden raz ktoś pytał mnie jak pozbyć się skórki z migdałów. Jest z tym trochę pracy, ale z drugiej strony można zaoszczędzić sporo pieniędzy, niż kupując gotowe migdały blanszowane. Jest tylko jedna ważna uwaga: zawsze dobrze wysuszcie obrane migdały, gdyż są mocno nasiąknięte wodą. Ja raz myślałam, że wyschły, przesypałam je do woreczka i za niedługo znalazłam spleśniały woreczek migdałów. Nie popełnijcie tego samego błędu co ja!
Wykonanie:
Migdały wsypać do miski i zalać wrzątkiem (tak, żeby cały były zakryte). Pozostawić na co najmniej godzinę (nawet na całą noc). Jeśli nie były zeschnięte to powinny same "wyskoczyć" z łusek. Dobrze wysuszyć jeśli planujecie je dłużej przechowywać. Ja suszyłam na tacy, tak by były w pojedynczej warstwie. Jeśli chcecie użyć ich bezpośrednio do ciasta to obtoczcie je delikatnie w mące.
Z tak przygotowanych migdałów można zrobić domowe migdały w słupach lub zetrzeć je drobno nawet na mąkę!

Czy opłaca się bawić się w obieranie migdałów?
100g migdałów w łusce kosztuje od 6,00-8,50zl (jeśli kupujemy w większej ilości to będzie jeszcze taniej)
100g migdałów blanszowanych ok. 9,00zl
100g migdałów w słupkach ok. 10,00zl
100g migdałów tartych ok. 9,00zł
100g mąki migdałowej ok. 10,00zł

Ja zazwyczaj kupuję migdały w workach półkilowych czy nawet kilogramowych i wtedy za kilogram płacę ok. 40-50zł także wtedy różnica w cenie jest widoczna. 


2 komentarze:

  1. U mnie w domu nie zdążyłabym ich obrać!:) Uwielbiamy je! Są źródłem zdrowych tłuszczów. Każdy z domowników zjada zgodnie z zaleceniami IŻŻ garść orzechów dziennie! Samo zdrowie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, u mnie też wszyscy kochają migdały. Muszę się zawsze odganiać przy ich obieraniu :).

      Usuń

INSTAGRAM